Παιδικό χορευτικό συγκρότημα από τη Σερβία
Οι σχέσεις της Αδελφότητας «Αγία Λυδία» με τον σερβικό λαό είναι γνωστές και ακατάλυτες. Σφυρηλατήθηκαν σε καιρούς δυσχείμερους, μέσα στην τρικυμία του πολέμου, της αδικίας
Οι σχέσεις της Αδελφότητας «Αγία Λυδία» με τον σερβικό λαό είναι γνωστές και ακατάλυτες. Σφυρηλατήθηκαν σε καιρούς δυσχείμερους, μέσα στην τρικυμία του πολέμου, της αδικίας
Δημοτικά Σχολεία, Σύλλογοι ή άλλοι φορείς περιλαμβάνουν συχνά και την Αδελφότητά μας στο πρόγραμμα των εκδρομών τους. Πρώτα από όλα, τα παιδιά ξεναγούνται στον ναό
Κυριακή-Δευτέρα 19-20 Μαΐου 2024 Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον φετινό εορτασμό της Αγίας Λυδίας της Φιλιππησίας, προστάτιδος της Αδελφότητός μας, στον ομώνυμο ιερό ναό. Η Αγία
Κυριακή 12 Μαΐου 2024 Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη συμμετοχή η γιορτή λήξης για τα μαθήματα των τμημάτων Βυζαντινής Μουσικής της Αδελφότητος «Αγία Λυδία». Τα τμήματα αυτά
Σάββατο 11 Μαΐου 2024 Για άλλη μια χρονιά πραγματοποιήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σπαρμού Ολύμπου η αναστάσιμη Σύναξη Νέων Οικογενειών της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αδελφότητος
Σε τον αναβαλλόμενον το φως (Δοξαστικό αποστίχων εσπερινού Αποκαθηλώσεως) Σὲ τὸν ἀναβαλλόμενον, τὸ φῶς ὥσπερ ἱμάτιον, καθελὼν Ἰωσὴφ ἀπὸ τοῦ ξύλου, σὺν Νικοδήμῳ, καὶ θεωρήσας
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – 20.4.2024 Tον Ιανουάριο του 2020 οκτώ (8) πρώην μέλη της Αδελφότητός μας που εγκατέλειψαν το κοινόβιό της και αποσχίστηκαν, προχώρησαν σε παράνομη
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο «Μίκης Θεοδωράκης» του Ελευθερίου-Κορδελιού η επετειακή εκδήλωση, που διοργάνωσαν ο Ιερός Ναός Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Ευόσμου και η Ορθόδοξη
Το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024, στον ιερό ναό Αγίας Λυδίας της Αδελφότητός μας, πραγματοποιήθηκε Θεία Λειτουργία και Μνημόσυνο για τον Γέροντα Θεόφιλο, καθώς συμπληρώνονται 11
Στις 29 Ιανουαρίου 2024 συμπληρώνονται 11 χρόνια από την εκδημία του Γέροντος Θεοφίλου. Το Σάββατο 27 Ιανουαρίου, ώρα 7:30, θα τελεστεί Όρθρος-Θεία Λειτουργία και το
Aνήμερα των Θεοφανίων και μετά τη Θεία Λειτουργία τελέσθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Λυδίας ο Μέγας Αγιασμός των Θεοφανίων από τον ευλαβέστατο π. Χρυσόστομο. Ακολούθως
Τα Τμήματα εκμάθησης Βυζαντινής Μουσικής, που λειτουργούν με την ευθύνη διπλωματούχων της Βυζαντινής Μουσικής Αδελφών της Αδελφότητός μας, πραγματοποίησαν και φέτος τη χριστουγεννιάτικη γιορτή τους.